Ημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού 16-3-2017

Την Πέμπτη 16 Μαρτίου 2017, κατά τις δύο τελευταίες διδακτικές ώρες , πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμούμε κύριους ομιλητές τον κ. Αντ. Χάνο, νομικό και καθηγητή του Παντείου Πανεπιστημίου και τον κ. Θ. Νικολαΐδη, σύμβουλο σταδιοδρομίας και υπεύθυνο στο ΚΕΣΥΠ Ιλίου.

Στο πρώτο μέρος , οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα τμήματα του Παντείου Πανεπιστημίου καθώς επίσης και για τις επαγγελματικές διεξόδους που προσφέρει η νομική επιστήμη.

Στη συνέχεια, ο κ. Νικολαΐδης ενημέρωσε για τις δυνατότητες που δίνει το ΕΠΑΛ και απάντησε σε διάφορα ερωτήματα -προβληματισμούς των μαθητών για το επαγγελματικό τους  μέλλον.

DSC02877.3pg

Μετά το πέρας της ημερίδας οι μαθητές σχολίασαν:

Η ενημέρωση για τον επαγγελματικό προσανατολισμό που έκαναν οι δύο ομιλητές μου φάνηκε πολύ χρήσιμη και σημαντική. Έμαθα πολλά πράγματαγια τον τομέα της εργασίας, αλλά το πιο σπουδαίο που έμαθα είναι: ποτέ να μην παρατάς τα όνειρά σου, όσο και αν υπάρχουν δυσκολίες

Τουφεκούλα Εύη Γ5

Οι δύο εισηγητές αναφέρθηκαν στον επαγγελματικό προσανατολισμό με τρόπο αναλυτικό και κατανοητό. Πολλά παιδιά βοηθήθηκαν καθώς πήραν απάντηση στα ερωτήματά τους

Χαντζή Κων/να Γ5