Ποντιακός Ελληνισμός - Γενοκτονία των Ποντίων

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας Γ? Γυμνασίου, οργανώθηκε (Δευτέρα 18 Απριλίου 2016, 5η και 6η διδακτική ώρα) στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας εκδήλωση με θέμα «Ποντιακός Ελληνισμός ? Γενοκτονία των Ποντίων», για τους μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ2. Μετά την προβολή σχετικού βίντεο, ακολούθησε ενημερωτική ομιλία ? συζήτηση με τους μαθητές, από τον Πρόεδρο του Πανελλήνιου Συλλόγου Ποντίων Εκπαιδευτικών, κ. Αντώνη Παυλίδη. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, εκ μέρους του Συλλόγου Ποντίων Πετρούπολης ? Ιλίου «Μανουήλ Κομνηνός», ο Πρόεδρος κ. Νικόλαος Κουλαξουζίδης, καθώς και τα μέλη: Κωνσταντίνα Καζαδέη, Αναστασία Δανιηλίδου και Γιώργος Νικολιάς.

Η σχετική Έκθεση Φωτογραφίας (στο στήσιμο της οποίας συνέβαλαν μέλη του Συλλόγου Ποντίων και μαθητές του σχολείου μας) ήταν προσβάσιμη από όλους τους μαθητές του σχολείου, κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων.