Η Γιορτή της 25ης Μαρτίου - 2017

Η φετεινή μας γιορτή, που πραγματοποιήθηκε στις 24 Μαρτίου 2017, ήταν διαφορετική από τις προηγούμενες. Αντί να περιοριστούμε στις αναγνώσεις ποιημάτων και απομνημονευμάτων των αγωνιστών, αποφασίσαμε να δώσουμε στα παιδιά το λόγο για να πουν, ή μάλλον να δείξουν με τη βοήθεια της τεχνολογίας, τον τρόπο που αυτά αντιλαμβάνονται την επέτειο μέσα από τις δικές τους δημιουργίες. Οι μαθητές των τμημάτων Γ3 και Γ5 ανέλαβαν να συνθέσουν και να παρουσιάσουν μια σειρά οπτικοακουστικών δημιουργιών, σχολιάζοντας, υπογραμμίζοντας, πολλές φορές και σατυρίζοντας τα γεγονότα της επανάστασης, οπωσδήποτε όμως βλέποντάς τα με βάση τη δική τους φρέσκια (κάποτε και "αιρετική") ματιά.

Το Πρόγραμμα της γιορτής διαμορφώθηκε ως εξής:

Αν η Επανάσταση ήταν Τρειλερ Ταινίας (Μαρμάνη Ιωάννα, Μπότση Σωτηρία-

φωνή Κοντορούσης Νίκος)

Αν η Επανάσταση ήταν μια Έξοδος (Μαστέλλου Χαρά, Λιζέκα Σοφία, Λεκκάκου Μαρία)

Αν η Επανάσταση ήταν μια Σημαία (Μπέτκας Γιώργος, Φράγκος Κων/νος)

Αν η Επανάσταση ήταν ένα Δελτίο Ειδήσεων (Μουτζούρης Γιάννης, Κοντορούσης Νίκος,

Φράγκος Κων/νος - Μοντάζ, εφέ Μπέτκας Γιώργος)

Αν η Επανάσταση ήταν ένα Σατυρικό Βίντεο ΜΠΡΑΦ - το Μεσολογγ-Exit

(Μπέτκας Γιώργος, Κοσσυβάκης Νικηφόρος -αφήγηση Κοντορούσης Νίκος)

Αν η Επανάσταση ήταν κινούμενο σχέδιο

1. Μια γιαγιά μιλά για την Επανάσταση (Τσορτανίδη Μαρία, Ψωμαδέλλη Ειρήνη,

Σούλα Σουέλα, Σκουλίδη Ελεάννα)

2. 'Ενας πατέρας συνδέει το χτές με το σήμερα (Φωτούδη Γεωργία)

3. Πατέρας και γιος: βοήθεια σε σχολική εργασία (Σκούρος Θοδωρής, Χριστοβασίλης Ρωμανός,

Χαντζής Γεράσιμος)

4. Ο Ποπάυ και η ελληνική επανάσταση (Μαρινοπούλου Αναστασία, Μελλέ Αρετή,

Μπαξιβανάκη Σοφία)

5. Ο Σούπερ-Σουλιώτης (Σπανουδάκης Στέλιος)

Αν η Επανάσταση ήταν από Πλαστελίνη (Μελαχροινός Βαγγέλης, Μαύρος Γιώργος -

αφήγηση Κορρές Νίκος, Μαύρος Γιώργος, Κουνέλης Θοδωρής)

Αν η Επανάσταση ήταν Μόδα και Στυλ (Τσικλή Θένια, Σελτσιώτη Ναταλία, Χατζή Κων/να)

Αν η Επανάσταση ήταν μια συνάντηση ανάμεσα στο Χιπ-Χοπ και το Μπουζούκι

(Μουσική Μπισμπίκης Γιάννης, τραγούδι ραπ Λέντερης Χρήστος

& παραλλαγή του Ζεϊμπέκικου της Ευδοκίας του Μ. Λοΐζου)

Ακολούθησαν τραγούδια απο τη χορωδία του σχολείου μας και παραδοσιακοί χοροί απο τα παιδιά των παραπάνω τμημάτων.

Για τη γιορτή συνεργάστηκαν οι καθηγητές: Παναγιώτα Αλεξοπούλου, Αγγελική Γιατρά, Ευστάθιος Παπαδάτος (μουσική), Όλγα Μπουζέτου (χοροί), Κων/νος Κολαΐτης (τεχνική υποστήριξη)

25 martiou giorti.mp4.Still011-1

25 martiou giorti.mp4.Still012-1